Dünden bugüne Su Deposu izolasyonu ve yalıtımı için bir çok yöntem ve uygulama denenmiştir. Günümüzde de yapının durumuna göre ve doğru kullanım şekline göre izolasyon ömrü çok uzun süren yalıtım ve izolasyon uygulaması polyurea ile yapılmaktadır. Su depolarının kullanım amaçları ne olursa olsun en önemli kriter su kaçağına sebebiyet vermemesi ve sızdırma yapmamasıdır.

Su Deposu Türleri

Su depoları genelde binalarda ve yapılarda kullanma suyu ve içme suyu için depolanmaktadır. Burdaki istenen durum sızdırma olmadan uzun süre suyun mevcut olarak depolanması ilgili alanlara suyun dengeli bir şekilde transferinin sağlanmasıdır. Yapılarda ve binalarda zemin kımına veya çatı kısmına konuşlandırılmaktadır. Bodrum katlarında su deposunun olması hiç bir şekilde olumsuz bir durum yaratmamakta ve hatta hidrofor sisteminin daha sağlıklı yapılanması için bodrum katlarında tercih edilmelidir. Mevcut su deponuzda zaman içerisinde su kaçağı oluşmuşsa bir çok proje sahibinin yaptığı gibi kaçırıyor diye su deposunun iptal edilip, kırılıp tekrar inşaa edilmesine gerek yoktur. Yeni su tankı hayli maliyetli olacağından bunun yerine sizlere %100 su kaçağını ve sızdırmayı önleyen Su Deposu izolasyonu ile çözüm sağlamaktayız.

Yukarıda fotoğrafta bulunan görseller firmamız tarafından uygulaması yapılmış olan Maltepe Açık Cezaevi Su Deposu İzolasyon ve Yalıtım Projesidir.

Su Depoları Neden Kaçırır

Su depolarında su kaçağı oluşmasında binlerce neden bulunmaz. Bir kaç sebepten ötürü su depolarında kaçaklar ve sızdırmalar meydana gelmektedir. Su depolarında eğerki daha öncesinde izolasyon uygulaması yapılmamışsa suyun basıncına belirli bir süreden sonra dayanamayan zeminde veya zeminde kullanılan fayans, granit ve türevi cisimlerde zamanlar çatlaklar oluşmaya başlar. Eğer izolasyon hiç yapılmamış yada kaliteli bir izolasyon uygulaması tercih edilmemişse oda zamanlaya çatlamaya başlamaktadır. Kılcak çatlak şeklinde oluşan bu sızdırma durumu zaman içerisinde büyüyerek geniş çatlaklara dönüşür ve sonunda su kaçağına çevirir.

Su Deposunda izolasyon Zorunlu Mudur?

Su depolarında mevut yönetmeliklerde şuan için izolasyon zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak su deposu temizliği yaptırılması bildiğiniz gibi zorunludur. Önümüzdeki yıllarda da bu alanda da gerekli olan zorunluluğun olacağı aşikardır. İzolasyon olmadan depoları uzun vadeli kullanmak pek de kolay degildir. Başlangıçta sizlere maliyet gibi görünen bu durum aslında ilerde tekrar tekrar ödeyeceğiniz maliyetlerden daha da düşüktür. Deponuzdaki suyun steril muhafaza edilmesi ve herhangi bir su kaçağı sorunu yaşamamak için firma olarak önerimiz profesyonel bir izolasyon uygulaması yaptırmanızdır.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik

  • Depo iç yüzeyleri suyun niteliğini bozmayacak bir madde ile kaplanmalı
  • Depo içine sabit merdiven konmamalı
  • Depoya giren ve çıkan sudan numune almak ve giren suyun debisini ölçmek için gerekli tertibat bulunmalıdır.
  • Depo herhangi bir bina ile bitişik yapılmamalı ve çatısı bulunmamalıdır.
  • Depo gözlerinin havalandırılmasını sağlanması yapılmalı ve dışarıdan su ve çeşitli başka maddelerin girmesinin önlenmesi ve uygun bir havalandırma bacası bulunmalıdır.
  • Ayrıca suların niteliklerini değiştirmeyecek paslanmaz çelik ve benzeri maddeler ile yapılmış depolar ile su ile temas eden yüzeylerin epoksi gibi maddelerle kaplı çelik tanklar da kullanılabilir.

Su Deposu için izolasyon tercihi

Su depolarında en sık karşılaşılan sorun depoların yosun tutmasıdır. İçme suyu olarak kullanılan depolarda yosun en istenmeyen sonuç ve problemdir. Gıda sertifikası sahip olan sprey polyurea uygulaması ile yosunlardan tamamen kurtulmuş olursunuz. Firmamız sizlere ve tüm ihtiyaç sahiplerine önerisi su depolarında mutlaka sprey polyurea ürününün tercih edilmesidir. Gıda sertifikasına sahip tek ürün olan polyurea ile kesin sonuçlar elde edersiniz. Şayet polyurea kullanmamanız durumunda ise belirli aralıklarla sürekli deponuzu yorun ve çeşitli türevi pisliklerden ve tortulardan temizlemeniz gerekmektedir. Buda sizlere her defasında ciddi bir maliyet çıkarmakta ve aynı zamanda mesai oluşturcaktır.

Polyurea uygulaması yapılmış bir su deposu uygulama bitiminden hemen sonra kullanılabilir kullanılabilir ve su doldurulabilir olmasıda çok avantajlıdır. Klor ve neme dayanıklı ola polyurea izolasyon ile su depolarında eskisi gibi bir daha su kaçağına ve çeşitli sorunlara maruz kalmayacaksınız. İstanbul da bugüne kadar bir çok depo izolasyonu yapmış olan firmamız tecrübeli ekibi ile sizlere kaliteli hizmet vaad etmektedir.

Bizlere iletişim bölümümüzden ulaşarak hemen adresinizde keşif hizmeti isteyebilirsiniz. Uzmanlarımız yerinizde inceleme yaparak sizlere en uygun izolasyon ve yalıtım çözümünü sunacaktır.

yükseltilmiş döşeme tesisatçı cam balkon hurdacı